Nagy Imre Emlékház

Híreink

2014 – első félév eseményei

  A 2014-es esztendő első fél éve bővelkedett évfordulókban, és ennek megfelelően eseményekben is az emlékházban. Munkánk ennek megfelelően megszaporodott, de a visszajelzések alapján úgy érezzük, hogy az emlékház (valóban) kis csapata helyt állt; feladatainkat szépen sikerült megoldanunk és méltó módon emlékeztünk. Ennek megfelelően sikeres félévet zárunk.
Hasonlóan szeretnénk az őszi programjainkat is végrehajtani: látogatóink számát növelni, igényeiket még jobban, érdekesebben kielégíteni, emlékezetes rendezvényekkel szolgálva feladatunkat:  életútját az utókorral megismertetve őrizni Nagy Imre, az 1956-os forradalom miniszterelnökének és a forradalomnak emlékét.
Szeptember elején már honlapunkon részletes tervet közlünk őszi programjainkról, melyekre szeretettel várjuk a visszatérő s új látogatóinkat és az érdeklődőket.

Összefoglaló az első félév programjából:

– "Bauhaus tegnap és ma" - előadás és séta (BUPAP február 1.)
A sétáról és a múzeumlátogatásról a „Hazahúzó” című tv-műsor stábja felvételt  készített, amely látható volt az ATV és az Echo Tv műsorán.

– Nemzeti ünnepünk március 15 – Csorba László előadása
Rendezvényünk elején főhajtással emlékeztünk az 1944 március 19-ei német megszállás áldozataira; majd Csorba Lászlónak, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatójának széles perspektívájú, kiváló előadásával idéztük meg nemzeti ünnepünket. Számos fiatal egyetemista hallgatta végig előadótermünkben e rendkívüli „történelemórát” – meggyőződésünk, hogy sokáig emlékezni fognak erre a nemzetünk történetét, vágyait, harcát a szerves európai folyamatokba logikusan beillesztő, mégis, a nemzeti érzelmekre is mélyen ható előadásra és előadóra.

– "Bauhaus tegnap és ma" - a Budapesti Aszfaltprojekt által szervezett előadás és séta újabb résztvevőinek látogatása (március 26.)
A látogatáson (minden alkalommal) Fodor Fanni muzeológus tart prezentációt az emlékházról.

– A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nyugalmazott dolgozóinak látogatása (április 15.)
Doller Gabriella szervezésében a NAV Informatikai Intézetének nyugalmazott munkatársai keresték fel a mártír miniszterelnök egykori lakhelyét.

– A Hadtörténeti Intézet és Múzeum vezetőségének látogatása (április 3.)
A Hadtörténeti Intézet és Múzeum vezető munkatársai nagyobb szakmai csapattal érkeztek hozzánk, az előttük álló kiállításmegújítási feladatokat is szem előtt tartva szemlélték kiállításunkat, ahol szakmai örömükre több érdekes múzeumtechnikai megoldást,  interaktív bemutatási lehetőséget is szemügyre vettek. További szakmai együttműködésben is megállapodtunk, s azóta viszonoztuk is már a látogatást a Hadtörténeti Intézet és Múzeumba.

– Május 8.: a Győzelem és a Béke Napja. (május 8.)
Május 8-án (mint minden évben) az idén is megemlékeztünk a fasizmus feletti Győzelem, az európai Béke  Napjáról. A gyülekezés idejében magyarországi háborús képeket vetítettünk; az összeállítás megrázóan mutatta be a pusztulás mértékét. Jánosi Katalin előszava, megemlékezése mellett Márai Sándor 1944-45-ös Naplójának részletei hangoztak el (Galkó Balázs tolmácsolásban), melyek hihetetlenül életszerűen és megdöbbentő pontossággal tárták elénk a háború brutális képeit. Vitányi Iván felidézte börtönemlékeit, szabadulását, s a rákövetkező esztendők reményeit, csalódásait.

– Múzeumok Majálisa (május 17-18.)
A Nagy Imre Emlékház az idei rendezvény mindkét fő témájában (az első világháború 100-ik és 1989, a rendszerváltás és a mártírok temetésének 25-ik évfordulója kapcsán is) fontos és érdekes információkat tárt a látogatók, érdeklődők elé  –  összesen öt tablón, rengeteg képpel és magyarázó szöveggel, melyekkel az emlékház a majális szakmai résztvevőinek elismerését is kivívta.

- Magos Gáborra emlékeztünk 100. születésnapja alkalmából (május 20.)
„Egy agrárszakember Nagy Imre köréből”
A Mata János által Magos Gáborról készített dokumentumfilm, „Az októberi tejesember” nagy sikert aratott; ugyan így Kende Péter életrajzi ismertetője és Nagy Erzsébet egykori születésnapi köszöntője is meghatotta a jelenlévőket, akik nagy részt ismerői voltak az ünnepeltnek.

– Emlékkonferencia 1989 június 16-a huszonötödik évfordulójának tiszteletére (június 10)
A Nagy Imre Alapítvány emlékkonferenciáján, melyet Nagy Imre miniszterelnök és mártírtársai kivégzésének 56. és 1989-es temetésük 25. évfordulójának tiszteletére rendeztünk a Magyar Tudományos Akadémián, a Kisterem megtelt érdeklődőkkel  –   akik az előtérben az exhumálást, a Hősök terei gyászszertartást és a 301-es parcellában lezajlott temetést bemutató fotókiállítást is megtekinthettek.
Előadások:
Mink András történész: „Nagy Imre és mártírtársai”
Rainer M. János történész: „1989. június 16. jelentősége”
Pótó János történész: „Nagy Imre emlékezete a rendszerváltásban”
A konferencia végén az alapítvány  az idén először nyolc középiskolának (igazgatóknak és tanároknak) adományozott okleveleket Nagy Imre és 1956 emlékének ápolásáért végzett kitartó és kiemelkedő  munkájuk elismeréseként.

– Megemlékezés a gyásznapon (június 16.)
Mártírjaink 1958-as kivégzésére és 1989 június 16-ai temetésére emlékezve június 16-án a Vértanúk terén Nagy Imre miniszterelnök szobránál több civil és '56-os szervezettel együtt hajtottunk fejet és koszorúztunk, majd a 301-es parcellában (a harangot is megkondítva) helyeztük el virágainkat s gyújtottunk mécsest.

Mindezeken túl több általános és középiskola tett látogatást kiállításunkon, sok felnőtt érdeklődő, valamint személyesen érdekelt sorstárs emlékezett a mártír miniszterelnök lakhelyén.

 

MTA Nagy Imre Emlékház
1026 Budapest, Orsó u. 43
Tel./fax: 06-1-392-5011, 06-1-392-5012

TÉRKÉP

NYITVA TARTÁS

ALAPÍTVÁNY

FACEBOOK OLDAL

MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA

KIEMELT FÉNYKÉPEK